A Greenbrier bezárja az aradi tehervagon-gyárat

A Greenbrier bezárja az aradi tehervagon-gyárat

A nehéz gazdasági helyzetre, költségekre stb. hivatkozva a Greenbrier bezárja az aradi tehervagon-gyárát, a bejelentés szerint 699 dolgozót bocsátanak el. A tulajdonos jelezte, a szakszervezettel, helyi közösséggel együttműködve teszi fel a lakatot a gyárkapura, ám hogy ez a gyakorlatban mit jelent, majd kiderül.

Sajnos az amerikai cég nem látott fantáziát az aradi üzemben, ezért a másik két romániai üzemére – Caracal, D. Turnu Severin – fókuszál a jövőben. Tény, a gyár már szinte a “belvárosba” került, nem véletlenül hivatkozott a Greenbrier a logisztikai nehézségekre is. Sok évvel ezelőtt egyébként már szó volt a vagongyár átköltöztetésére, ám ennek költségeit egyetlen eddigi tulajdonos sem vállalta.

2017 májusában az Európai Bizottság lezárta az aradi Astra Rail Management – Greenbrier Companies fúziójára vonatkozó trösztellenes vizsgálatot, és úgy vélte, hogy a két cég összefonódása nem vezet piactorzító fölényhez az EU-ban. Ennek alapján június 1-jén aláírták a fúziós szerződést, és megalakult a tevékenységét Lengyelországban, Romániában folytató Greenbrier-Astra Rail, amelynek székhelye Hollandia. A cégben a Greenbrier 75 százalékot birtokolt, és összesen 60 millió eurót fizetett az Astrának: 30 milliót a szerződés megkötésekor, 30-at egy éven belül.
Az új cég fő profilja a vagongyártás és -javítás, valamint tervezés lesz, komplex kínálatot nyújtva a vásárlóknak. A cég kb. 4000 alkalmazottat foglalkoztat hat európai vagongyárban.
A Greenbrier egyébként nem kispályás befektető, Észak-Amerikában, Latin-Amerikában és Európában vannak érdekeltségei, ahol 8000 tehervagont birtokol – ezeket bérbe adja – és 266 ezer (!) vagonhoz nyújt szervízszolgáltatást.
Amint arról az Aradi Nap korábban beszámolt, a rendszerváltást követő hosszú vajúdást követően Cristian Burci kezébe kerülő aradi tehervagongyár (International Railway System) 2009-ben fizetésképtelenné vált, 2012-ben pedig a német Thomas Manns húzta ki a csávából és indította be a gyártást, átkeresztelve a vállalatot Astra Rail névre, majd érkezett a Greenbrier.

Fotó: archív

Categories: Gazdaság, Slider