A Legfelsőbb Védelmi Tanácsban is ment a tik-tökölés

A Legfelsőbb Védelmi Tanácsban is ment a tik-tökölés

Történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolására – állapította meg csütörtöki ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok dokumentumai alapján, adta hírül az Agerpres.

Az ülést követően kiadott közleményben az elnöki hivatal hangsúlyozta, a CSAT-nak nincs szerepe a választás lebonyolításában, de ha a nemzetbiztonságot érintő tényezők merülnek fel a folyamatban, ezeket meg kell vizsgálnia. Az ülésen a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok képviselői ismertették elemzéseiket azokról a lehetséges nemzetbiztonsági kockázatokról, amelyeket a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe beavatkozó állami és nem állami kibernetikai szereplők okozhattak. “A bemutatott dokumentumok alapján a CSAT tagjai megállapították, hogy történtek kibertámadások a választási folyamat befolyásolásának szándékával’ – fogalmaztak.

A közlemény szerint megerősítést nyert az is, hogy a jelenlegi biztonsági környezetben és különösen a választások kontextusában Románia a NATO keleti szárnyának más államaival együtt bizonyos szereplők – különösen Oroszország – ellenséges akcióinak fő célpontjává vált. “Oroszország egyre inkább érdekelt a román társadalom közügyeinek és kohéziójának befolyásolásában” – szögezték le.

Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint az ülésen ismertetett dokumentumokból az derült ki, hogy az elnökválasztáson induló egyik jelöltet “preferenciális elbánásban” részesítette a TikTok platform azáltal, hogy nem kérte tőle a pénzügyi megbízottja egyedi azonosítószámának feltüntetését a választási videóin. Ennek feltüntetésére a választási törvény kötelezi a jelölteket – szögezték le.

Hozzátették, ily módon a szóban forgó jelöltnek sokkal nagyobb volt a láthatósága a felületen a többi jelölthöz képest, akiknek az azonosítóval megjelölt tartalmait felismerték és szűrték a platform algoritmusai. A preferenciális bánásmódot fokozta, hogy a TikTok nem tartotta tiszteletben a Központi Választási Iroda (BEC) döntését, amelyben megállapították, hogy a kínai vállalat a román hatóságokkal hivatalosan közöltekkel ellentétben nem ültette gyakorlatba a BEC határozatába foglaltakat. Ezáltal a közösségimédia-platform megszegte a választások lebonyolítását szabályozó törvényt, ami a választás eredményére is kihatott – olvasható a közleményben.

A CSAT ugyanakkor felszólította a nemzetbiztonságért, illetve a választások lebonyolításáért felelős intézményeket, valamint a bűnüldöző szerveket, hogy haladéktalanul tegyenek lépéseket az ülésen felvetett kérdések tisztázására. 

Fotó: presidency.ro

Categories: Aktuális, Slider