Április 21-én, kedden, 19.00 órakor az aradi nagyszínházban a Halál Velencében című előadást láthatják az érdeklődők Kulka János előadásában. Mivel idén a városi költségvetés még nem került elfogadásra, az Aradi Kamaraszínháznak nem állt módjában meghirdetni 2026-os bérleteit. Az április 21-i előadásra a tavalyi nagyszínházi bérletek érvényesek.
A színművész 2006-ban hangoskönyvben mondta fel Thomas Mann regényét, melyben egy idős professzor egy velencei utazás alkalmával szembesül személyisége eleddig rejtett oldalával, amely arra készteti, hogy szembenézzen eddigi életével.
Havas hegyek között egy férfi mozdul a szállodai szobában. A karmester megszokott rutinnal készülődik az esti koncertre. Múlnak a percek, türelmesen várja a taxit. Az idő egyre lassabban telik, s nem jön érte senki. A korábban megnyugtató, otthonos egyedüllét egyre idegenebbé válik számára – valami megváltozott.
Az előadás különféle színházi műfajjal kísérletezik: egyszerre performance, hangjáték és monodráma, amelyben az élet, a színház és az irodalom szétválaszthatatlanul összefonódik és sajátos viszonyba lép egymással.
Kulka János személye több generáció számára fogalom. Egyéni formátumú alkotóművész, összetéveszthetetlen stílussal és karizmával. 58 éves, amikor az életében egyik napról a másikra minden megváltozik. Az események óta ez az első alkalom, hogy egyedüli szereplőként lép színpadra.
„A Halál Velencében története és Kulka János élettörténete között szoros kapcsolat van, ezt az előadást, ezt a szerepet csak és kizárólag ő játszhatja el. Szerintem az elmúlásról szól ez a darab, arról, hogy képesek vagyunk-e és ha igen, hogyan tudunk szembenézni azzal, hogy mit mulasztottunk el az életünkben”, nyilatkozta a produkció kapcsán Csuja László rendező.
Ha valaki nem tudna semmit Kulka Jánosról és úgy ülne be, esetleg ki is kérhetné az egészet – de lehet-e ma ilyen néző? A betegsége után hatalmas eredmény, amit felmutat, nagyon sok fejlesztő foglalkozás eredménye lehet az, hogy egy bögrét így tud megfogni. Ez az út nem látszik az előadásban, az előadás létrehozói a néző tájékozottságára szükségszerűen építenek.
“Valódi színháztörténeti és emberi pillanat. Egy hatalmas művész méltó visszatérése, gyönyörű keretbe foglalva”, írja egy néző az előadásról. “Az én életemről is szól, arról, ami látszik és ami benn van; arról, ami most van, ami volt, és arról is, hogy vajon lesz-e még…”
“Élet, halál, szerelem, tenger, utazás és elmúlás – Kulka a puszta jelenlétével, apró mosolyokkal, a tekintet nyájasról eszelősre változtatásával ad súlyt ezeknek, miközben lefőz egy kávét és zsakettbe öltözik.”
Az előadás időtartama 60 perc.
Az előadás hanganyaga a Parlando Studio 2006-ban megjelent, Bajomi András által rendezett hangoskönyve alapján készült
Az előadásra érvényesek a tavalyi nagyszínházi bérletek, valamint jegyek válthatók online
a www.eventim.ro honlapon és a nagyszínház pénztárában. A jegyiroda nyitvatartása: hétfőn
zárva, kedden és pénteken 12.00-14.00 óra között, csütörtökön, szombaton és vasárnap 17.00-19.00 óra
között. Foglalás, információ a 0744-475147-es telefonszámon lehetséges.
Halál Velencében
Orlai Produkciós Iroda – Füge Produkció
KULKA JÁNOS megjelenítésében
Szerző: Thomas Mann
Látvány: Ágh Márton
Dramaturg: Zabezsinszkij Éva
Fény – és hangtechnikus: Kiefer Tibor, Kormosói Róbert
Plakát: Csáfordi László
Producer: Orlai Tibor
A rendező munkatársa: Hornung Gábor
Rendező: Csuja László
Fotó: Éder Vera
Külön köszönet az inspirációért: Herczeg Tamás
(Az Aradi Kamaraszínház sajtóközleménye)


