Pécska és Záhony összefog

Pécska és Záhony összefog

Pénteken délután helyi idő szerint 15 órakor került sor a Záhonyi Polgármesteri Hivatal tanácstermében a Pécskával kötött testvérvárosi megállapodás ünnepi aláírására.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés alelnökének, Baracsi Endrének köszöntője, Helmeczi László záhonyi és Antal Péter pécskai polgármesterek beszéde után a Záhonyi Árpád Vezér Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola diákjai versekkel és dalokkal, valamint Barabás Zoltán szavalatával tették még ünnepélyesebbé az eseményt.
A „kelet kapujanként” ismert, a magyar-ukrán határnál fekvő kisváros polgármestere elmondta: örül a két település között kialakult baráti kapcsolatnak, amelyet szoros együttműködéssé kívánnak fejleszteni határon átnyúló uniós pályázatok révén.
– Pécska hosszú évszázadokon keresztül Magyarország része volt, ezáltal múltunk és jövőnk is közös – hangzott el.
Antal Péter polgármester röviden bemutatta Pécskát, elmondta, hogy Battonya és a belgiumi Woluwe-Saint-Pierre után Záhony a harmadik testvérvárosa.
– A magyar nóta hozott össze bennünket és megtiszteltetés, hogy testvárossá válunk. Reményeim szerint főleg a kultúra, az oktatás, a környezetvédelem és az infrastruktúra fejlesztése terén tudunk majd együttműködni, köszösen felhasználni Pécska tapasztalatát az uniós pályázatok terén – fogalmazott Antal Péter, majd megköszönte Kádár Zsuzsanna záhonyi műsorszervezőnek és Balta-Tajcs Tündének, akiknek jelentős szerepük volt a két város közötti kapcsolat kialakításában.
A pécskai delegációban ott volt Halasi András helyi tanácsos, Sinka Pál kommunikációs tanácsadó, Balta-Tajcs Tünde és Szép Sándor, a frissen alakult Pécskai Kissebségi Hagyományőrző Egyesület társalapítói, Matei Ramóna kultúrális pályázatokért felelős munkatárs, illetve több pécskai nótakedvelő, a látogatás másnapján ugyanis hivalatosak voltak egy nagyszabású nótagálára a záhonyi VOKE Vasutas Művelődési Házba és Könyvtárba.
Pócsikné Vakula Ágnes polgármesterasszony meghívására a pécskaiak meglátogatták Zsurk községet is, annak műemlék református templomát.
A testvérvárosi együttműködés kézzelfogó jeleként Helmeczi László polgármester átadta Z. Tóth Sándor helybeli festőművész alkotását, a pécskaiak pedig természetesen vittek a város szimbolumaként ismert kenyérből is.

 

Sinka Pál

879

Categories: Aktuális, Slider